WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

tři tlačítka

Jeden laskavý a věrný čtenář, kterého jsem tu ostatně už v minulosti citoval, mi přes víkend napsal, že …" 2x Kodiaq … Když dojdou náhradní díly, jedno auto se na ně rozebere." … A že tenhle nápad dostal i po pětatřiceti letech za Velkou louží, což shledává býti jakýmsi reziduem socialistického myšlení, které, jak jsem pochopil z dopisu, není léčeno ani pod hvězdami a pruhy.
Tím mě inspiroval k tomu, abych alespoň do nádržky dolil sobě i méveseléHaničce do těch našich Kodiaqů náplň ostřikovače. A to je asi to jediné kromě nafty a vznosně modře pojmenované močoviny všechno, co s tím autem dokážu dělat. Motor samotnej je zakrytovanej, všechno je to úhledně zabalený a nikam se člověk nedostane, nic nedokáže opravit. Už jsem s tím smířenej.
To ještě u Outbacka, se kterým už od minulého týdne jezdí nový majitel, jsem alepoň dokázal vyměnit žárovku. Šlo to sice blbě, ale věděl jsem jak na to. Tady, když jsem se zeptal při předávání, už se žárovky neměněj, nejsou tam, mění se celý světlo i s ledkama. U Subaru jsem třeba dokázal identifikovat váhu vzduchu, objednat si ji a vyměnit. I to už je vyšší dívčí, ale nějak jsem na to přišel. Tady u Škody už nemám šanci. Vždyť i v tej rezervě v kufru je namontovanej hlubokotónovej reprák a musel jsem se podle návodu učit, jak se to vodpojuje, páč normálně bych na to nepřišel. A mé zvídavéHaničce pán z autosalónu hned řek', aby to vůbec nevyměňovala a když píchne duši, aby rovnou zavolala asistenční službu! Že to sama nedokáže.
Jo - tahleta moderní doba. Kdepak na náhradní díly!
Kde jsou ty časy, kdy jsem v poděděné škodovce stovce po generálce motoru dokázal za dvacet minut na silnici sundat vzduchovej filtr, vodmontovat kryt nad válci, vyťuknout tři ventily, který uvízly, protože pouzdra byla vystružená natěsno, aby se ventily dobře zaběhly a proto na začátku vázly dole, upravit zdvihátka, seřídit vůli a celý to zase nasadit zpátky. A jelo se dál. Nebo vyměnit palec u rozdělovače, případně zkontrolovat a vyměnit kabel vod cívky.
Bejvávalo.
Dneska na to sou tuhle nad zrcátkem tři tlačítka. To první - to vám zavolá info linku a tam vám poraděj, kde je volant a kde pedály. To druhý, prostřední - to vám rovnou zavolá asistenci, kerá vám pomůže najít dvířka vod nádrže a natankovat. A to třetí, červený - to když z toho všeho vomdlíte, tak ho stisknete ještě před kómatem a vono vyšle vaši polohu, jméno, číslo bot a už pro vás letí vrtulník …
Holt, The Times They Are a-Changin' … viďte, pane Jiří.
Hezký prázdniny i Vám přeju!