WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

nejsou v Systému

Tuhleto slovo se stalo zaklínadlem moderní doby. Kdepak nějaký AbrakaDabra. Vobyčejnej Systém. Totiž nevobyčejnej. Všemocnej Systém.
"Mám na to Systém."
"Máme Systémový řešení."
"Musíte Systémově mylet."
"Systém se restartuje."
"Najdete to v Systému."
"Musíte změnit Systém."
"Máme to v Systému."
A tak dál, však to znáte. Nejčastěji se Systémem zaklíná ten, kdo tak nějak nechce něco udělat nebo něco neudělal. Stává se to často. Mně naposled včera.
Totiž: Olympus na začátku roku avízoval, před prázdninami uvedl do prodeje a k nám do krámů minulý týden poslal takovou redukci. Konvertor se to jmenuje. Jeden už mám, ale tenhle je ještě mocnější a když jsem se učil fotit s panem Stachem, zrovna ho testoval. Už od ledna mám na něj spadeno. Udělá z mého 40-150Pro objektivu objektiv 80-300Pro a to bez ztráty kytičky. Výsledky si nemohou testeři včetně pana Stacha vynachválit. Čímž tedy budu mít po přepočtu k dispozici špičkový sklo šestistovku, což už je docela dost a po nějakých těch zkušenostech už vím, že mi to bude stačit. Šestistovka je hodně.
Tož jsem si tu redukci vobjednal. Hlídal jsem dostupnost v Olympus krámě a vyšlo to tak, že ještě před vypršením slevové akce na prázdniny spadl konvertor do dostupného zboží a tím pádem šel objednat s bonusovou (tedy nižší cenou). A že prý sice dostupný je, ale na dotaz. Tedy jsem se dotázal, kdy že bude a kdy ho budu moct zaplatit a odnést si ho.
"Nejdřív musíme počkat, jestli Systém vaši objednávku schválí. A jestli jo, tak tadyhle v Systému mám napsáno, že přijde na sklad na konci týdne," povidala slečna vod Olympusu.
"A nemoh' bych ho zaplatit už teď? Ať to nezdržujem. Víte, já se nemůžu dočkat. Už půl roku."
"To Systém nedovolí."
"Ach jo. Tak nic. Budeme čekat."
A tak jsem čekal a čekal a Systém mi poslal fakturu ve čtvrtek před volným pátkem pozdě odpoledne. To už jsem měl zavřenej počítač a zprávu s fakturou jsem našel až v pondělí ráno. Ach jo! Dyť tam byl i můj telefon. Na co ho tam xakru teda maj? To nemohli zavolat? Dyť sem řikal, že se nemužu dočkat!
Hned jsem to v pondělí ráno zaplatil. Banka posílá peníze hned, po zkušenosti vím, že když se člověk stará, najde peníze na druhém účtu v bance příjemce nejpozdějc tentýž den ve dvě odpoledne.
Nechal jsem jim celej den a včera dopoledne volám do Olympusu. Estli teda už ty peníze viděj a estli si mužu přijít. Že se děsně těšim.
"Já to v Systému nevidím, ale ještě se zeptám v účtárně a dám vám vědět," pravila slečna na drátě.
Nedala mi vědět, tak jí odpoledne volám, co jako je novýho.
"No, já vám to říkala. V Systému to ještě není a v účtárně už nejsou schopný to dneska do Systému dostat. Nejdřív zítra."
"Ale peníze už přece přišly."
"To jo, ale v Systému to není. A já vám to jen tak vydat nemůžu. Musí to být v Systému."
Ach jo! A přitom by stačilo už v pondělí odpoledne mrknout na účet, spárovat platbu s fakturou a říct: jo je to zaplacený, můžete si přijet. Ale to ne. To musí zpracovat Systém. Už na tom dělá dva dny.
Napadaj vás teď sprostý slova?
Mě jo.
Ale nemůžu je říct.
Nejsou v Systému.

ps

Systém funguje tak dokonale, že mi den po zaplacení poslal upomínku, abych zaplatil a když jsem konečeně mohl jít osobně do krámu konvertor vyzvednout, pan prodavač se mě bezelstně zeptal:
"Budete platit hotově nebo kartou?"
Tož tak.