WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

můžou se volně procházet

Od minulého pátku se venkovní teploty pohybují výhradně pod nulou, což by mělo znamenat a také znamená, že zamrznou rybníky. Ve Zvoli už se bruslí, tuhle na rybníčku v Březové jsem včera v podvečer taky zahlíd' bruslaře. Náš obnovený olešský rybníček jsme prohlíželi v neděli a tam to bude se zamrznutím možná trošku problém, jelikož do něj stále přitéká voda jednak zhora z potůčku a potom i vyčistěná voda z čističky, což významně zvedá teplotu. Rybníček je sice náramně čistej a trochu zamrzl, ale ve své západní části nemá ledovou přikrývku místy vůbec.
Tím se dostávám k našim vodním dílům.
Mrazy sice jsou už týden a pokračují, ale naše vodní díla zatím nezamrzla úplně. Nechal jsem totiž stejně jako vloni běžet čerpadlo, aby tekl potůček, protože ryby potřebují vzduch, ktrýmžto je právě bublající voda v potůčku zásobuje. Vloni byly chvilku mrazy vyšší, než malé a všechno to zamrzlo, já vypnul čerpadlo a bylo po potůčku. Letos se mi zatím díky nižším tedy nikoliv třeskutým mrazům daří udržovat vodu v tekutém stavu.
Samozřejmě že voda v obou jezírkách i ve spojovacím potůčku je pokrytá ledem. Ale díky těm několika málo wattům, které dodává jako ztrátové teplo stále zapnuté čerpadlo a taky díky odpadnímu teplu uv lampy pod tím ledem pořád cirkuluje voda a ani potůček zatím nepromrzl tak, aby se to celé zastavilo.
Když se dívám na teplotní graf uplynulých dnů, je tu jistá naděje, že záporné teploty by nemusely nutně klesnout pod deset stupňů v noci, což by zřejmě bylo pro potůček osudovým. Zatím se teploty drží v hodnotách sice záporných, ale nijak extrémních. Tu a tam se dotknou mínus osmi a dneska dotáhly jen na mínus čtyři.
To vypadá na dobrou zprávu. Bruslit se dá, naše vodní dílo je pořád ještě v provozu a ryby pod ledem se můžou volně procházet.
Tož ať jim to vydrží. Předpověď praví, že by příští týden mohly jít teploty kapánek nahoru.