WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

pokrok v navigaci

Z geologického pohledu v neměřitelně vzdálené minulosti, tedy nějakých deset let zpátky, jsem se rozčiloval v diskuzích s kolegou nad jeho vášní nakupovat si do auta všechny možné technické výmysly a zvláště pak navigační přístroj a to proto, že navigace sice už tehdy byly naprosto běžné, ale ty automobilové, zabudované už ve voze, se prodávaly za nestydaté peníze v řádu desítek tisíc, neuměly česky, měly zastaralé mapové podklady a jejich updaty stávaly klidně taky desetitisíce. Byla to zlodějina a daleko lepší službu udělala navigace v telefonu nebo přenosnej Garmin. Obojí jsem používal a měl jsem to srovnání a v reálném čase čerstvé česky mluvící mapové podklady.
Vývoj šel dál, výrobci aut se kapku probrali z drahého snu a ceny mírně klesly, nicméně já dál používám navigaci v telefonu. Nu a teď s Kodiaqem přišla i ta zabudovaná navigace. Vono se to už bez toho neprodává. Chvilku jsem vzdoroval a používal tu navigaci v telefonu, ale potom jsem dal za pravdu mé zkušenějšíHaničce, která má auto o měsíc déle, a uznal jsem, že autonavigace je pohodlnější.
A hned v sobotu v Plasích nás ta "on-line" autonavigace zavedla do uzavřené silnice.
Nu, přišla k duhu stará dobrá navigace z telefonu a jelo se bez překážek.
Protože se ale v autě píše, že navigce je on-line, že data jsou aktualizvána a mapové podklady jsou nové dvakrát ročně, zajímalo mě, jak to teda je, když to v novém autě není. Prohlížím kartu z auta s mapovými podklady, koukám se na displej na verzi map, porovnávám to s tím, co je nasíti ve Škodovce - a vida! Mapové podklady v mém novém autě jsou staré. V červnu Škoda vydala aktualizaci už na rok 2020. Nuže tedy aktualizovat. Na to jsem od Garmina zvyklý. A protože to znám, ještě si přečtu, co a jak na různých fórech a konferencích.
A ejhle!
Ono nestačí jen vin číslo auta, ještě musíte mít správnou sd kartu. Tu od Škody. No jo, ale mně dali do auta tu menší a tím pádem ta aktualizace nelze provést, jelikož potřebuje kartu větší. A navíc na těch fórech se píše, že se to zatím nikomu nepovedlo ani na Škoda kartu ani na normální kartu. Volám tedy do Škodovky a chci radu a potvrzení, že to půjde. Vylíčím svoje zkušenosti, znalosti, situaci a přesně se zeptám na to, jestli v tom upgradu není nějaký háček, jastli ta Škoda karta není nějakým neznámým způsobem kódovaná a jestli to půjde na občejnou kartu koupenou. Třikrát jsem se zaptal mládence na totéž a třikrát mě mládenec odpověděl, že to půjde bez problému.
Koupil jsem tedy karty dvě. Jednu méšikovnéHaničce, jednu sobě. Mapy staženy, na kartu nahrány, do auta vloženy a … "Nelze nalézt zdroj map."
A je to tady!
Tak zvednu telefon a volám do Škodovky. Kupodivu to zvedl ten samý mládenec a pamatoval si mě.
"Tak přesně jak jste mi to ráno říkal, tak to teď nejde," povídám.
"Jo, to jsem vám zapomněl říct: musíte mít Škoda kartu."
"To jste mi opravdu neřekl, ale já se vás přesně na to ptal. A to - jestli ta karta ve voze není nějak kódovaná, jestli na ní nejsou nějaké neviditelné soubory a jestli se smí naformátovat. Všechno jste mi potvrdil. Jenomže ono to nefunguje a navíc na konferencích jsou čerstvé dotazy na totéž i v případech originální karty Škoda. Nejde to ani jim."
"Aha … tak to je divný. Víte co? Já se na tohle musím zeptat svého nadřízeného. Zjistím to a zavolám vám zpátky."
Bylo po šesté odpoledne, chvilku jsem čekal a pak mi došlo, že už nezavolá. Zkoušel jsem ještě psí kusy. Mazat z karty neviditelné složky, kopírovat na kartu jiné složky, vaměňovat textový soubor s identifikací verze - ten nový za starý. Nic. Nefunguje to. Ještě, že jsem podle návodu nenaformátoval tu původní kartu z auta. To by bylo mrtvý úplně.
Takže platí pořád to, co před těmi deseti lety: autonavigace jsou šancajk. Lepší službu udělá ta navigace z telefonu.
Ach jo, ten pokrok …

… p.s.

a všechno je zase jinak: je pravda, že ta 32GB karta obyčejná nefunguje a Škoda operátoři na help lince nemají řešení; prý mám poslat reklamaci a pokusí se …; zkusil jsem to přes servis, musel jsem tam nechat auto dvě hodiny, Škoda reklamaci neuznala, karta mi zůstala 16GB; ale podařilo se mi na ni nainstalovat nové mapové podklady 2019/2020 i přes to, že návod na stránkách jednoznačně říká, že to nepůjde; jde to. V servisu byli tak laskaví, že mi chtěli i odkoupit tu obyčejnou 32GB kartu, co jsem na radu operátora zbytečně koupil - ovšem to jsem po nich nemohl chtít. A tak mám dvě nové zbytečné karty plus nové mapy, co se vejdou jen na 32GB kartu. Nainstalovaný jsou na 16GB kartě a přestal jsem to řešit - mají v tom chlapci zmatek a za rok se uvidí.