2018

devadesát stupňů

Musím přiznat, že fotografování mám po dědečkovi. Ostatně i psaní deníku. A bude toho i víc. Dneska jde o to fotografování. Začínal jsem s vypůjčeným dědečkovým fotoaparátem, pak jsem měl svůj vlastní, v koupelně fotokomoru po dědečkově vzoru a to, že přišla digitální doba, způsobilo jednak zjednodušení práce se snímky a také jejich přemnožení. Nedostatečné kapacity šuplíků na fotografie však nejsou předmětem dnešního zápisu. Tím je povzdech nad pro mě nepochopitelným obratem.
Jedná se o obrat, lépe řečeno o otočení. O pouhých devadesát stupňů.
Totiž. Každej mobil má foťák. A žádnej mobil není čtvercovej. Je obdélníkovej a drží se na výšku. To jaksi vychází z ergonomie a způsobu užití tohoto předmětu denní potřeby. Telefony, potažmo jejich sluchátka, byly už od Bellových počátků vždycky orientovány tak nějak na výšku. Ucho je vejš než huba, že ano. Tedy i mobily mají sluchátko výš, než mluvítko, to dá rozum. I obrazovky mají na výšku. A na výšku se drží. A to je ten problém. Nikoliv telefonický, nýbrž fotografický. Telefonovati na výšku je žádoucí a přirozené, zatímco na výšku fotografovat je vyjímečné a nepřirozené. Už proto, že naše oči jsou uzpůsobeny streoskopickému jevu horizontálnímu, nikoliv vertikálnímu. No prostě nám oči narostly vedle sebe a né nad sebou. Ovšem v posledních letech s rozmachem fotografování mobily mám obavy, že se příroda otočila o těch devadesát stupňů a začíná se množit nový lidský druh s očima nad sebou.
Je to naprosto příšerný. A co je úplně nejhorší, na výšku tento tvor s vertikální optikou točí i videa a zamořuje jimi celosvětovou počítačovou i televizní síť. Žehrám na tenhle nešvar od chvíle, kdy jsem ho před lety prvně spatřil. Včera už mě to dožralo. Jsem na jedné síti členem - překvapivě, že - celosvětové komunity sdružující nedšence fotoaparátu, jímž jsem též nadšeným vlastníkem. A právě včera se tam objevil nový příspěvek, který je příčinou dnešního zápisu.
Kdosi natočil ve zpomaleném režimu krmení dvou ptáčků z ruky v přírodě. Nádherné, roztomilé, kvalitně nasnímané. Telefonem. Na výšku!!! To jelito si dalo práci, trpělivost, drahej telefon (ono tohle s moc lacinejma nejde) … aby udělalo filmeček na vejšku! Nedalo mi to a pochválil jsem video a zeptal jsem se: ale proč je to na vejšku? A jeden z přispěvatelů (nikoliv autor) mi odpověděl: Proč ne? Panenkoskákavá!
Co na to říct? Že se autorským záměrům meze nekladou? Že se nemám řídit předpotopním zkostnatělým viděním vázaným na dávno zapomenuté technologie? Že nemám bránit rozmachu svěžího ducha současnosti? Jo, touhle a další nepřebernou argumentací by mě jistě převálcoval současný nový fotografující mobilní dav s očima narostlýma nad sebou. S jedním například na bradě a druhým na čele.
Já na to říkám: to vás teda lituju, že vás postihlo takový neštěstí. Opravdu se to nedá nějak léčit?

holka od Odkolků

Já mám holku od Odkolků... zpívá se v jedné Hašlerově odrhovačce. Maminka jí občas připomínala, jelikož se jí nějak vryla do paměti. Asi z tej První republiky. A taky se řikalo: "… se ti třesou ruce, že bys moh' jít k Odkolkům sypat housky mákem …"
Nu, firma Odkolek se zřejmě vryla do historie pekařství a ani komunističtí lotři jí nedokázali vygumovat z paměti konzumentů pekařských výrobků. Značka žije dál a teď dokonce v Pekařské ulici. No, voní to tam - jako u Odkolků. Včera jsem si byl pro auto v servisu a tu vůně mě zavedla k okýnku firemní prodejny. Tedy ne snad, že by u Odkolků opravovali auta, to ne, auta jsou hned vedle, taky v Pekařské ulici. Ovšem jedničku na bráně v Pekařské, tu má Odkolek.
Nu a tak koukám do vokýnka, cloním si oči rukou, abych viděl, esi tam už je ten, co má na okně cedulku "přijdu hned". A co nevidím: na druhé straně okna si úplně stejně rukou cloní oči veselá paní. Dělá legraci:
"Tak co byste rád, drahoušku?"
"Koukám, co bych si tak dal."
"No to ste si vzpomněl brzo, drahoušku, hodinu před zavíračkou!"
"Ale jo. Támhleten koláč."
"Je s borůvkama, tvarohem a mákem, drahoušku."
"Tak to mi dejte tři. Nebo štyry, rači."
"Sou dobrý, drahoušku."
"A eště … to vedle, to borůvkový."
"To borůvkový? To sou borůvky, drahoušku."
"Tak ty mi dejte dvě. Nebo tři, dyž sou tam už jen ty tři."
"No vona by tam zustala jak sirotek. Tak to vy ste mi přišel, drahoušku, uklidit, že jo?"
"No celý vám to tu nevykoupim."
"Však taky eště něco musí zbejt na vopozdilce, drahoušku."
Paní se celou dobu smála. Tolik drahoušků najednou jsem jakživo neslyšel.
"Tak příště přiďte dřív, drahoušku," loučila se paní vesele a já si šel vyzvednout to auto. Tam byl taky veselej pán. Říkal, že je tam novej, ale drahoušku mi neřikal. To by ostatně bylo dost divný v autoservisu. To může jen ta holka od Odkolků, k ní to sedí.

jak prosvítit kufr

Když mluvíme o historii, každý si většinou vzpomene na nějakou látku z dějepisu a začne přemejšlet, kdy vlastně Karel IV. postavil ten most přes Vltavu. O historii méně vzdálené už máme jasnou představu. Tu z těch filmů, co nám předkládají tvůrci historie. Naopak o událostech v čase značně vzdálených neuvažujeme vůbec a máme je zažité spíš jako pohádky o králích, císařích a faraonech, případně o dinosaurech. Ovšem historie čerstvá, ta nám uniká zcela.
Jaké například bylo před rokem počasí, na to si nevzpomene nikdo. A když je zima, jako ta letošní převážně bez sněhu, zapomenou řidiči v kraji, kde ten sníh není, na to, jaké to je ve sněhu jezdit. Takže včera, když spadlo pár vloček, které se rázem na vozovce staly uježděným zrcadlem, nastala lamentace a kalamita. Tedy u nás v kraji.
Na Vysočině měli jasno, tam byla vánice a doprava na dálnici se zastavila.
Ovšem u nás řidiči vyjeli. Místo černého asfaltu měli pod koly místy bílý povlak. Ti rozumní jeli krokem. V kolonách před Ohrobcem a před Břežany jsme skoro stáli, ale opravdu jen skoro. Jelo se rychlostí chůze. A to právě někteří řidičové nedokázali pochopit. Otáčeli se, aby sjeli dolů po skluzavce v serpentinách nad Vraným, jiní se cpali do řady, ba dokonce nad Břežany směrem k Točné na ledovce jedno Super Béčko zuřivě předjíždělo v zatáčce, aby se pak zařadilo do fronty přede mnou. Řidič za mnou od Oleška alespoň dával svůj nesouhlas s tempem jízdy najevo tím, že se mi snažil zblízka prosvítit kufr.
Naštěstí se včerejší ráno na cestě, kterou jsem projel, obešlo bez nehody. Ale skoro je mi líto, že ten sníh hned dopoledne roztál. Kdyby ne, byla by příležitost, aby si ti zapomětlivci připomněli, jak to na sněhu klouže.

vážená většino!

O výchově je těžko psát, když na to člověk nemá patřičné vzdělání, byť zkušenosti nechybí. Nechybí ani vlastní praxe, tedy přesněji řečeno naše děti. Máme s moulaskavouHaničkou za to, že Kačka s Matějem vychovaní podle našich měřítek jsou a Juráše už víc nevychováme, jelikož dospělí se vychovávají sami. Suma sumárum, povedlo se. Jak to bude dál, ukáže čas, ale vypadá to, že rozběhnuto je správným směrem.
O to víc mě vzteká, když se děje něco, s čím nesouhlasím a s čím je těžké něco udělat, aniž by to na naše děti mělo nějaký negativní vliv. Tedy jednotlivé akce spolužáků jsme zatím zvládali urovnat způsobem, který, zdá se, umožnil zúčastněným protistranám napravit chybu ve výchově přijatelným způsobem a naše děti to ovlivnilo pozitivně - tedy: neplecha nakonec vyjde najevo a neplechář je potrestán. Jsem rád, že nám dosud přálo štěstí a potkali jsme báječné lidi, kteří nám v tomto směru zatím vždy vyšli ve škole vstříc.
Jenomže teď jsme u další úrovně. Skupinová vina. Existuje totiž v jedné třídě skupina, která tu neplechu provádí podle mého promyšleně a cíleně. Škola, potažmo pan učitel třídní, si s tím neví rady. Matěj si stěžuje na hroznej kolektiv. Straní se ho. Na podzim nás, konkrétně tedy Matěje (jako loňského nepsaného vůdce - slušňáka) a mě pan učitel požádal o jakousi pomoc, kterou nedokázal specifikovat líp, než tak, že Matěj prohlásil, že teda rozhodně nebude dolejzat a donášet, což jsem mu bez výhrady schválil. Nu a včera na třídních schůzkách se jeden z rodičů chytil naprosto zástupného problému, tedy telefonů ve třídě a navrhl, aby učitel na dobu vyučování vybíral telefony a rozdával je teprve po vyučování. Byl jsem okamžitě proti. Nesouhlasím se zákazy obecně a bez analýzy příčin a jasně stanoveného cíle, popsané kontroly a způsobu vyhodnocování účinků už vůbec ne. Jde v tuto chvíli čistě o princip, protože zrovna Matěj používá telefon jen k telefonování. Nicméně můj jasně formulovaný nesouhlas byl jediný a nikdo z rodičů na třídní schůzce se nepřidal.
Připadalo mi to jako bych sledoval před osmdesáti lety Mnichovský diktát či jako bych znovu prožil okupaci v osmašedesátém. Ti rodiče mluvili jako o někom cizím, ne o svých dětech. Skoro jsem měl ten dojem přímého odcizení ve smyslu: tak jim to zabavte, on je v tom náš Pepíček sice nevinně, ale v zájmu kolektivu to tak bude lepší. Neschopnost a nezájem vychovávat svoje děti, neschopnost kontrolat jejich zájmy a činy, korigovat, vysvětlovat a jít příkladem vlastním chováním z toho vysloveně čišela.
A pan učitel nakonec pravil, že je to typický příklad demokracie a menšina je v zájmu většiny přehlasována k jejímu prospěchu.
No, vážená většino, děte s tím do prdele!
Ne, to jsem neřekl a i tady ve svém deníku se za ta slova, která normálně nepoužívám, laskavým čtenářům omlouvám. Přesto sem patří. Vzteká mě to do té míry, že jdu přemýšlet, jak tu situaci změnit. Ke své hanbě přiznávám, že mě zatím nic kloudného nenapadá.

skrčka mi moc nešla

Vůbec se nemůžu chlubit nějakým sportovním výkonem, ale to vím, že přes kozu, koně i bednu se skáče skrčkou, odbočkou nebo rovnou přeskokem do kotrmelce. A ještě i jinak, ale to jsem jakživo nepodnikal. Nu a v sobotu jsem byl s Matějem na začátečnickém kurzu pro adepty dnes děsně populárního parkouru. Ne, to není ten koňský závod, co se skáče přes překážky. To je lidské skákání přes překážky a to nejlépe někde přes střechy domů. No však to znáte ze všech těch akčňáků, ve kterých hlavní hrdna skáče ze střechy na střechu a před kamerou se producíruje na zábradlí a leze po zdi. Vlastně u nás byl prototypen takového parkourového hrdiny například pan Tříska v roli Široka … ale kdo dneska zná Rychlé Šípy a kde je konec Stínadlům …
Takže ten parkour: V hale mají postavené překližkové stěny a překážky, mají tam trubky, zábradlí, konstrukce a na tom trénují. Začátečníkům ukazují jak se skáče ze zdi na zeď, jek se chodí po zábradlí a jak přeskočit bednu.
Není to jen tak.
Když skáčete ze zídky na zídku a trefujete se na malou plochu, musíte skočit "Precision", když chodíte po zábradlí, máte pod nohama "Rail", když skáčete odbočku, je to "Lazy", skrčka je pak "Kong". A tak dál. Všechny běžné sokolské termíny pro cvičební úkony (alespoň mám ten dojem, že to tenkrát pánové Tyrš s Fügnerem na konci devatenáctého století tak pojmenovali) jsou přejmenovány a to tak, aby působily světově a neobyčejně. Jejich podstata i účel však zůstávají stejné. Překonat určitým způsobem překážku.
A tak kluci skáčou precision, choděj po railu, dělají konga a lazy a cítěj se děsně cool. Je to dobře, je to tisíckrát líp, než ťukat prstem do displeje nebo se kroutit u nějaké herní konzole. Ale je legrace poslouchat, že toho konga mají skákat líp a ty ruce odlepit a … a tak jsem Matějovi říkal, že ta skrčka mi tenkrát taky moc nešla, ale že je to v hlavě, že od chvíle, kdy jsem pochopil sled těch pohybů a koordinaci, že už mi to šlo jak po másle. Ovšem to bylo ještě v dobách, kdy platily ty sokolské názvy …