2018

deset dní rozmrzání

Teče! Voda teče! … Jistě, oslava tohoto typu se hodí spíš do Panamy nebo jiného vodního díla, ovšem ani naše dílo není možné opomíjet. Voda přestla téct 26. února, kdy jsem otočil vypínačem a přestal bojovat proti ledovým dnům. Hned, jak mrazy přestaly, začal jsem dílo probouzet dodávkou čerstvé vody a zkušebním zapínáním. Kdepak. Potrubí bylo důkladně ucpané, voda zůstávala uvnitř v pevném skupenství a prorazit ten led pořád nešlo. Celých deset dnů jsem to zkoušel z jedné strany čerpadlem, z druhé strany proudem vody z hadice. Ani včera večer se mi to nepodařilo. Až dneska ráno. Otočení vypínače provázely chrchlavé zvuky, které v tomto případě zněly optimisticky. Hned za nimi se ozvalo přívětivé žbluňkání a po něm už zurčení potůčku.
Tak a máme základní úkoly hotové a můžeme začít s jarními pracemi jako je čistění potůču a údržba zahrady. Voda teče a pro historii je třeba zaznamenat, že po tuhých mrazech rozmrzá vodní dílo deset dní.
A nejlepší zpráva nakonec: ryby přežily všechny. Jsou na to asi udělaný, ikdyž jsou strakatý.

ps
jo, voda teče, ale moc - někde se nám ztrácí po cestě, asi ten led udělal někde něco, co neměl, holt bude potřeba se pustit do oprav

kapku pohrabat

Já si řikal, že mi to jen tak neprojde. Už jak jsem si tu v pátek stýskal na nevyužitost hrabla na sníh, měl jsem takovej pocit, že šťourám do něčeho, co bych měl radši nechat na pokoji.
Nu a měl jsem pravdu.
Sněhová nadílka v neděli ráno sice nebyla nijak kalamitní, ba nedá se ani říct, že by způsobila cokoliv jiného, než potěšení oku, avšak nasněžilo. Tak dva, tři centimetry. A tak jsem slavnostně šel kapku pohrabat to, co zbylo, než z toho nezbude nic. Sníh ještě na zahradě leží, ale je to jen drobná vrstvička. Na cestě už není nic, co by za řeč stálo a sáňkovat se na tom nedalo ani včera.
Stihnul jsem nanejvejš udělat na zahrádce alespoň pár obrázků pro připomínku, jak to vypadá, když nasněží. Tuhle je vzorek:

zahrada_170121_a

zahrada_170121_b