2017

mrazivý jaro

Píšu tu o počasí a důkazní materiál veškerej žádnej. Jenom graf na meteostnici ukazuje, že včera ráno bylo pod nulou a dneska to nulu líže shora.
Je to tím, že v týhle zimě si mi moc fotografovat nechce. Ale přeci jen jsem aparátek včera vytáh'. Měl jsem nějaké pořízení s cestou "přes vodu" a tudíž jsem jí využil i k pořízení jarního obrázku z Jiráskova mostu. Myslím, že tu jarně aprílovou atmosféru vystihuje dokonale. Jaro veškerý žádný, zima, zamračeno a jediná známka jara je ten kvetoucí strom nad žofínskou plavební komorou. Foukalo tak, že jsem se musel opřít o zábradlí, abych ten obrázek neměl rozmazanej, čímž jsem zjistil, že při tom větru most vibruje, až to hučí.
Inu jaro je tady. Pěkně mrazivý. Však se podívejte:

170419_Praha

velikonoční trávník

Letošní Velikonoce svou povahou patří nejspíš do rubriky "o počasí", jelikož takhle studený, deštivý, kroupový a nevlídný svátky tu už dlouho nebyly. Kdepak nějaké to koledování za slunného pondělního dopoledne. Koledníci skoro ani nevytáhli paty. A ti, kteří se odhodlali, přišli zmoklí. Inu aprílové počasí, jak má být. Ptáčkům jsme do krmítka nasypali, aby měli taky nějkakou koledu a ti, ktří přiletěli na tom byli stejně, jako ti koledníci. Celí zmoklí.
Já jsem o víkendu pod střechou přitesal v žulovém podstavci díru, ktrá byla příliš mělká a podařilo se mi opravit tak stojan lampy, kterou nám v zimě shodil mráz, přesněji řečeno led, který vytlačil sloupek lampy ze stojanu. Vše tedy opraveno, nohu jsem pro jistotu řádně ve stojanu ukotvil chemickou kotvou a teď to stojí, jak má.
MápracovitáHanička vyráběla kraslice a malovené perníčky a velikonoční trávník. Už minulý týden totiž pronásledovala pampelišky. To se dělá postřikem. Jenomže když si spletete postřik a místo speciálního výběrového použijete univerzální likvidační, zmizí nejen pampelišky, ale i tráva. A tak máme teď nejen malovaná vajíčka a perníčky, ale i puntíkatej trávník. Ono to časem zaroste, ale než se to znovu zazelená, budeme vědět, kde ty pampelišky byly.
No a děti si s Jurášem hrály a užívaly si nejstaršího bráchu, jelikož je to vzácná návštěva. Dokonce i chvilku, když bylo v sobotu ještě rozumné počasí, létali všichni venku na poli s vlaštovkami na motorek, což je děsná vymyšlenost. Kupodivu to i opravdu lítá.
Nu a tak to byly, jak je vidět, přeci jen veselé Velikonoce. A na počasí si nakonec nikdo nijak zvlášť nestěžoval.

určitě na neurčito

Tak jsem si říkal, že zkušební provoz meteostanice zruším a třeba na prvního Apríla vyhlásím provoz běžný. Ovšem jeden míní a …
A to bych se na to nejradši tento. S tím praštil.
Stanice je bezdrátová. Stejně tak kamera. Už jsem to tu řešil. Tudíž je třeba dát vysílače a přijímače do optimální vzdálenosti nejlépe tak, aby mezi nimi nebyly žádné překážky. No a teď mi řekněte, jak vodstranit například zeď domu, což je celkem nepřehlédnutelná překážka. Kameru i čidla musíte mít venku. Zatímco router a stanici musíte mít vevnitř. Jistě, už slyším spustu chytrých návrhů, jak vystrčit router za okno nebo kameru připojit drátem, což by šlo, ale jaksi by to ztratilo to kouzlo té bezdrátovosti.
O meteostanici není vůbec pochyb. Ta prostě za zdí, tedy vevnitř, být musí, poněvadž má na starosti měření vnitřních podmínek, ovšem i příjem z čidel venkovních, která jsou z podstaty věci venku, tedy opět za zdí.
Už jsem přemístil čidlo teplotní a srážkové tak, aby byla pár metrů od stanice za zdí. Zdá se, že to prospělo. Ale to větrné přece nemůžu dát do závětří. Teda můžu, ale nebude ukazovat, jak fouká vítr, bude jenom kopírovat větrné víry na zahrádce. Takže zase hledám, kam s ním.
Tož vážení pozorovatelé, zkušební provoz se tímto prodlužuje a spuštění do provozu běžného se opět odkládá. Určitě na neurčito do doby, než vyladím to umístění.
Na druhou stranu: jaro přišlo i bez měření, takže není kam spěchat.

polární záře

Tak tohle jsem asi zaspal.
Protože nesleduju televizní vysílání, zřejmě jsem přišel o informaci, že máme možnost doma "z okna" pozorovat polární záři. Ono je to trochu nadnesené a chce to hodně temné nebe, žádný světelný smog a dobré pozorovací místo co nejvíc na severu našeho území, ale v principu je to tak, že není třeba jezdit až za polární kruh a i tak je možné ten sluneční vítr, co ofukuje naši matičku Zemi v noci zahlédnout.
No, zkusím to ještě dneska v noci, pokud bude hezky jasno.
Kdybyste to chtěli zkusit i vy, tuhle jsou ty informace, který jsem prošvih':
na stránkách ČT
na stránkách Aurora Service.
Tož hezké pokoukání, jestli to ještě stihnete.

fabiánská zima

Mrzne až praští, ostatně je leden a to by měla být zima v nejlepší kondici.
A taky je.
Stesky na mráz nejsou na místě a to že v posledních letech bylo pár teplejších zim není důvodem se domnívat, že už bude teplo furt. Kupříkladu v historii woleschka najdete zápis, že 6. února 2006 bylo pěkných -16°C a bruslili jsme na Sázavě. Ostaní roky jsou v archivu taky popsány v rubrice počasí a lze vysledovat, že touhle dobou s několika vyjímkami prostě zima je a basta.
Navíc o podobném průběhu zimy svědčí i pranostiky pro 20. leden. Například:
O svatém Fabiánu a Šebestiánu zalézá za nehty i otužilému cikánu.
Je tu tedy zima fabiánská.
V komerčních médiích, ke kterým woleschko nepatří, se dneska dočtete, že na Šumavě na Jezerní slati klesly teploty až pod -28°C. To už tedy pořádně zalézá za nehty. Ovšem tomu, že na většině území byly naměřeny záporné teplotní rekordy, tomu nevěřte, protože stanice, které to naměřily mají historii sotva dvacet let. Takže nic rekordního se neděje.
Je prostě jen ta fabiánská zima.

třetí příčina

Máme tu další mrazivou noc. Před deseti dny bylo -20°C, dneska jen -14°C, tedy vlasteně o 6 stupňů tepleji. To je docela dobrá zatěžkávací zkouška nové meteostanice, která, jak jste si jiště všimli, není úplně bez chyb. Záhadnému úternímu dešti v kuchyni na okně jsem totiž pořád nepřišel na kloub. Od té doby se to tedy zatím nezaseklo, ale proč se to stalo, to vážně nevím.
Pan Tomáš, takto laskavý čtenář, se domnívá, že by to mohlo být neopatrnou manipulací srážkoměrem a rovnou nabízí hlavního podezřelého. Jenomže Kačka ani neví, co to dešťoměr je a k parapetu na okně v těch místech nechodí, ikdyž …
Teď mě napadá takový absurdní scénář:
Srážkoměr byl v době chyby uložen na parapetu okna v kuchyni. K parapetu přiléhá plocha desky linky. Na té ploše jsou dvě velké krabice. Jedna červená, Matějova. Druhá modrá, Kaččina. Jsou v nich pamlsky. A teď ten scénář: O půlnoci, když vznikla ta chyba, se Kačka probudila, dostala chuť na perníčky, vloudila se do kuchyně, vzala si svou krabici a přitom drcla do srážkoměru. Ten se sesunul z parapetu na linku a jak ho rovnala zpátky, pochopitelně se pohnula váha vody uvnitř a začala měřit.
Takhle by bylo docela možné si to představit.
Vaše hypotéza má však trhlinu, milý Watsone.
Srážky narůstaly pravidelně každou hodinu o milimetr až do čtyř, kdy se to zaseklo a "napršelo" 4,1 mm. To by musela Kačka chodit pro perníčky pravidelně každou hodinu a dycky stejným způsobem drcnout do dešťoměru. Tohle asi nebude to pravé rozřešení záhady.
Napadlo mě jiné. Nicméně taky nepodložené.
Staré čidlo staré meteostanice, které bylo důvodem poruch a hlásilo 300mm srážek v jednom okamžiku, bylo stále v provozu. Vysílací frekvence je stejná, jako u stanice nové. Tedy teoreticky je možné, že se probudilo, aby spáchalo poruchu a na fekvenci 433MHz začalo vysílat zmatené signály, stejné jako v případě poruchy staré stanice. No a ta nová to vzala a zblbla taky.
Pro jistotu jsem tedy nakonec přeci jen vylezl po žebříku pod střechu, vyndal baterky a odpojil kabely z čidla. Teď je jistota, že ani ten nejmenší zbloudilej proudík ho neaktivuje. Ovšem při rozdělávání z krytu čidla vypadlo pár divnejch černejch brouků. Skoro si řikám, estli to nebyly ňáký zakuklený počítačový viry, co se zhmotnily ausgerechnet v mým čidle mý meteostanice jen proto, aby ho zblbly.
Ať to už byl kdokoliv, zřejmě zůstane neodhalen a mně nezbývá, než doufat, že pořízení nové stanice nebylo zbytečné, jelikož tu máme dešťového mužíčka, kterej si ze mě tropí šoufky a potají mi čurá do dešťoměru.
To je z možných příčin ta třetí.

chyba 4,1mm

Vo potížích je lepčí ani nepřemejšlet, páč sou furt nachystaný vám skočit za krk. A abyste to pojistili, pro jistotu nesmíte myslet ani na bílýho slona.
Jinak je všechno v čoudu.
Já zřejmě na toho slona pomyslel. Jenomže si na to nemůžu vzpomenout. Možná, že jsem se taky příliš neopatrně zmiňoval právě tady na woleschku vo těch nově nastávajících potížích s novou meteostanicí.
Venkoncem je to fuk, jelikož se zbláznilo úplně nový čidlo úplně novýho dešťoměru.
Jakýpak štyry milimetry?!
Dyť je dešťoměr skovanej doma na parapetu vokna a čeká, až začne sezóna. Že by se nemoh' dočkat? Naprosto netuším. V každým případě mi přišlo mailem (jo, vono si to umí zavolat vo pomoc samo!) v 22:44:37 hlášení, že má dešťovej sensor ňákou chybu. Jo, ráno jsem si všim. Chybu 4,1mm.
Proč to tak je, se mě neptejte. Přesně pro tohle jsem odstavil tu starou stanici. A teď, první tejden provozu to dělá i ta nová.
Zatracený aparátky. Estli to takhle pude dál, začnu věřit, že je tu někde ňákej dešťovej mužíček a v noci chodí čurat do mejch dešťoměrů.
To je zatím jediný rozumný vysvětlení.

jenom aby

Kdo tu mluvil o potížích? Já tu mluvil o potížích, pochopitelně. Ne, nejsou to potíže nijak zásadní, ba naopak. Možná to ani nejsou potíže, spíš je to ladění, jak se shovívavě nazývají činnosti spojené s něčím, co neumíte a snažíte se to uvést do provozu.
Tak, tak. Pravidelní čtenářové si jistě již stačili všimnout, že nová meteostanice není úplně prosta chyb a sem tam krapet ujede. Je to způsobeno přemisťováním stanice samotné, instalováním UV čidla, resetem vysílače, zaseknutím přenosu kvůli … no já ani nevím, proč se to zaseklo. Například to může být proto, že se splašily rádiové vlny a utekly za roh, či cojávímcoještě.
No a taky se učím, jak udělat grafy podle svého - to mi dá nejvíc práce. Už jenom vyzkoumat, co znamená "do adresáře ""zdroje"" uložíte vámi napsanou stránku v HTML a program pak automaticky generuje data a ta umístí na váš FTP server…" bylo docela dlouhé. Jednak neumím programovat v HTML a druhak je to úplně jinak. Ono totiž úplně stačí v prostém textovém editoru zapsat seznam tagů (taky jsem se musel naučit co je a jak správně se píše tag), které odkazují na mnou vytvořené grafy. Ten seznam je všechno, co je potřeba. Pak už to funguje, jak popsáno. Ale přijít na to, že seznam stačí a nemusím psát celou sránku znovu a jinak - to mi zabralo celej večer.
Nu a tak pomalu ladím, naháním vlny, hlásím stanici do celosvětové sítě meteostanic, protože teď už je to "dospělá" stanice, přijímám zprávy od meteo robota, že stance přestala vysílat, ať se na to mrknu a až to zas bude chodit, ať to připojím …
… laskavý a shovívavý čtenář jistě pochopí, že to pořád ještě není vůbec nic proti tomu, když musím vysvětlovat ménetrpělivéHaničce, že to všechno nebude trvat nijak dlouho a že to bude zase na deset let nachystáno k fungování.
"Jenom aby!", dí mápoučenáHanička.
A má pravdu.
Vono to chce sem tam nějakou tu pravidelnou údržbu. Ale to jí neříkejte.

první den a hned -20°C

Z těch mínus sedmnácti ohlášenejch je -20°C naměřenejch v sedm ráno, což vypadá na letošní nejchladnější rozbřesk. Tedy zatím.
Dá-li se ovšem věřit teploměrům. Mám tady tři. Dva na domě, z jihu a ze severu. Ty ukazují jen osmnáct pod nulou, jelikož se hřejou o stěnu domu. Ten třetí stojí sám mimo a je mu děsná zima. Právě o ty dva stupně větší. Navíc pravidelní návštěvníci meteostránky jistě zjistili, že se včera zase něco dělo, protože nastal skokový výkyv a potom návrat k, dejme tomu, očekávaným hodnotám.
Ano, všimli si správně.
Dlouhodobé potíže s dosluhující meteostanicí jsou u konce a nastavájí dlouhodobé potíže se stanicí, která sloužit začíná. Tedy včera odpoledne začala. Má to hned prní den docela náročný, ale berme to jako zatěžkávací zkoušku. Během několika dní by ještě měl přibýt údaj o slunečním záření. Tím bude nová stanice kompletní. Když se to naučím, což není jisté, tak bych mohl za nějakou dobu i obměnit vizuální podobu grafů. To ovšem není jen tak a za ty roky provozu jsem nedokázal, než zobrazovat jenom základní přednastavené informace. Zbude-li mi čas a energie během dlouhých zimních večerů, možná konečně najdu způsob, jak na to.
V každém případě jsme teď ve zkušebním provozu. Tedy především nová stanice. Já až na druhém místě, jelikož na to zkoušení nové podoby meteostránky bych zatím nevsadil ani zlámanou grešli.
Ovšem alespoň jedno vylepšení snad přeci jen vyjde. Už to nehrozí přívalovými lijáky, co naprší 300m v jedné minutě, jelikož nová meteostanice má pochopitelně i nový srážkoměr a ten by si meměl vymýšlet.

První zkušenost: jakživo bych nespoléhal na předpověď počasí od nějakého strojku. A ejhle: odpoledne nová stanice předvedla, že umí nakreslit mráček a pod ním vločky. Zřejmě mi chtěla naznačit, že by mohlo sněžit.
To tak, na to ti neskočím, řekl jsem si.
O půl sedmé přijela domů máustaranáHanička a již mezi dveřmi děla:
"Takovou chumelenici nepamatuju. Jsem musela jet dvacet, abych vůbec trefila na silnici…"
To tedy klobouk dolů. Totiž kulicha dolů. To bych od té krabičky fakt nečekal.
Jen nevím, jestli to místo předpovědi není stroj na počasí. Protože kdyby jo, tak tu do rána zapadnem. Ukazuje to totiž furt sněžení!