2018

je lepší přijet dřív

Hurá! … hned na úvod musím složit poklonu Medardovi, jelikož jeho páteční kápě spustila sice až v sobotu, ale zato napršelo ve dvou vydatných deštích pěkných 45mm, což už je znát. Holt ti naši předkové věděli, o čem mluví a letos by bylo fajn, kdyby jim ta pradávná pranostika vyšla. Klidně by mohlo po tom úmorném suchu pršet celých čtyřicet dní. Ono by se to vsáklo.
Nu a teď k tomu požáru.
Ne, nemám na mysli onen starý židovský vtip o požáru a povodni, které si Khon dokázal zařídit hezky po sobě. Mám na mysli ten sobotní oheň.
Měli jsme v sobotu odpoledne návštěvu a bylo to fajn odpoledne. Vlastně se dá říct, že jsme, kromě jiného, společně očekávali déšť. Hrajeme na trávníku mölkky, později odpoledne se to mračí a my hádáme, kdy ten déšť přijde. A jen začaly padat kapky, povídá Willy: "Hele, támhle hoří!"
"Ale co by hořelo, někdo si tam dělá ohníček …," opáčil jsem, ale ne moc jistě.
On totiž ten ohníček u domu naproti přes pole už nebyl ohníček, ale oheň. A najednou začaly plameny šlehat blíže neurčené metry vysoko, ale i bez přesného měření to v tom vichru a začínajícím dešti bylo moc. Mapadlo mě, že mohla vichřice někomu převrhnout třeba gril, vypadly uhlíky, něco podpálily, majitel je někde schovaný před deštěm a …
A popad jsem klíčky vod auta a vyjel jsem co nejrychleji k ohni. Když to pude, tak hasit a volat sousedy, když to nepude, tak volat hasiče.
Jen jsem dojel po polní cestě až k tomu poslednímu domu, kde hořelo, vidím, že opravdu hoří. Ano, soused držel pod paží obrovskou otep rákosu a pálil to v grilu. Plameny šlehaly, vítr to rozfoukával a soused spokojeně pálil. Měl to tak nějak pod kontrolou … ty vysoký plameny.
Vystoupím a jdu se ohlásit. Že jako od naproti od nás vidíme šlehat ty plameny a tak jsem přijel pomoct hasit.
"Aha … jéé, to jste hodnej. Já čekal až na ten déšť, abych to moh' spálit. Von do toho trochu fouk vítr … ale jinak je to pod kontrolou … děkuju, že jste přijel …"
"To nic, já měl strach, aby vám neshořel barák … tak nashle … a pozor na ten vítr …"
No jo, no, co naplat. Byl to planej výjezd, ale lepší přijet dřív a zbytečně, než pozdě a už jen sledovat, jak hasiči balej hadice.