WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

jsou vopatrný

Jednu věc mi pan Stach, se kterým jsem se učil tuhle jeden celý den fotografovat, prozradil. Totiž: zeptal jsem se ho, jestli ta zvířata, zvlášť pak ptáci, vidí sklo objektivu například jako zrcátko a to je odradí a oni uletí. Že se mi to stává.
Přitakal, že jo, že se to stává, ale že je to jinak.
Je to tak, že zvěř obecně vycítí lovce. Je úplně fuk, jestli máte kvér a nebo foťák. Němý tváři je to jedno. Jste prostě lovec, kterej jim chce šáhnout na život nebo přinejmenším na duši. A protože nemají moc jak jinak se bránit, utečou.
Jak nebýt lovcem a přesto ulovit fotku, to jsem se nedozvěděl. Prostě se to musí zkoušet, maskovat se, pokusit se cíl oblafnout. Není to snadný.
Zrovna včera se mi to ukázakově nedařilo a nepodařilo.
Jako každé léto se u nás totiž učí vlaštovky létat. Je jich tu vždycky hejno a před odletem za teplem (což se v těchto dnech zdá poněkud absurdní) si posedávají na střechu nebo na hromosvod u nás či u sousedů a starší vyučují mladé, jak létat. Nu a přitom se napijí z jezírka nebo chytají mouchy. Všechno za letu. Udělat jim při tom pěkný obrázek, to by bylo fajn. Jednou jedinkrát se mi to před pár lety málem povedlo, ale fotka nad vodou byla neostrá. Zkoušel jsem to tedy znova a znova.
Nejde to. Tedy ono to možná jde, ale nijak snadno.
A právě ten instinkt, který jim velí vyhnout se lovci, mě včera mnohokrát pokazil fotku.
Ona taková vlaštovka letí například proti fotografovi. Vy si jí zaměříte (tedy pokud to vůbec dokážete stihnout) a spustíte sledování a sekvenci. Jenomže právě ve chvíli, kdy by se mohla dostat do dobrých podmínek pro fotografii, sebou vlaštovka ve vzduchu škubne a bleskově uhne téměř do pravého úhlu. A to prosím za letu. Vůbec jí to nedělá potíže. Potíže jí naopak dělá bezpečná vzdálenost od lovce, kterým je neškodný fotograf.
A tak to zkouším a zkouším a ono to nejde a nejde.
Jsou vopatrný.
A maj recht.
Cestou do Afriky by je při neopatrnosti mohlo potkat něco daleko nebezpečnějšího, než jen dlouhý sklo.