WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

nožička bez nápisu

To je přeci stará známá, že bez brejlí se brejle špatně hledají. Ale už se málo ví, že oprava brejlí bez brejlí je daleko složitější než hledání.
Tak třeba šroubek. Uvolní se nebo vypadne. Když vypadne, je hotovo. Takovej mini šroubek o délce půl milimetru a průměru tak dvou desetin není šance najít ani kdyby byl člověk člověkem bystrozrakým. Když jde o šroubek uvolněný, je třeba ho utáhnout a to je chvíle, kdy bez brejlí je to úkol vpravdě titánský.
To jsou šroubky.
Ale co když máte brejle bez šroubků. Takový ty bezrámečkový s ohebnýma nožičkama, co držej v čočkách na takovejch vidličkách zajištěných z druhé strany plastovým třmínkem. To je teprv výzva!
Před pár dny jsem byl těmi brýlemi vyzván na souboj. Zakládám si na tom, že si věci opravit umím. Brejle mám nejmíň dvoje, takže základní předpoklad splňuji. Nuže co tedy s uvolněným třmínkem? Co by. Nasadit ho zpátky. Jo, ale vidlička je půlmilimetrová, třmínek má sotva třičtvrti milimetru a to je potřeba ještě ten vožvejkanej plastovej zdvojenej diravej špuntík vrátit zpátky do těch dírek tak, aby zapadl do zoubků té vidličky …
Nebudu to protahovat. Nejde to ani s brejlema.
Třmínek z plastu už byl rozcabrtanej, do dírek vrátit nešel, natož pak zacvaknout do té vidličky.
Tak tedy k optikovi.
Je to takovej nerudnej chlapík. Dycky se mračí. Tentokrát se nejdřív podíval pátravě na mě, pak zkoumal brejle a zamračil se eště víc. A že to teda zkusí … ale neví …
Já ti dám, že nevíš! Brejlí s třmínkem a vidličkou máš za vitrínou dobrou čtvrtinu. Jenomže jsou na těch brejlových nožičkách písmenka a z těch písmenek složený názvy jako ytalskej dyzajn a támhleto armani a tuhlato ban … žádnej nounejm. To se pak jednomu nechce vopravovat brejličky s nožičkou bez písmenek.
Za chvilku byl zezadu z dílničky zpátky.
"Tak jsem tam dal neoriginální třmínek. Kdyby to vykazovalo recidivu, musíte tam, kde vám to prodali," pravil a řekl si o stovku.
Dostal stovku.
A nedostal poučení, že za tu stovku jsem měl ty brejle s nožičkou bez nápisu troje.
Vony totiž stojej tři dolary.
Ale já mu tu stovku dal rád. Je potřeba podporovat našince …