WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

zkušení tovaryši

V pátek patnáctého byl úplněk a to je nejpříhodnější čas na hledání pokladů a cestu za dobrodružstvím. Ani magistr Kelly si nemohl takovou příležitost nechat utéct. Proto poslal dětem pergameny se zprávou a s tajemnými lahvičkami.
A pak, z jedné hodiny po poledni, se začaly dít věci.
Děti odlily pět magických klíčů, našly mapku a podle ní tajuplné místo u rybníčku. Tam stvrdily svůj tovaryšký um první zkouškou plamenem a čmoudem. Na tom místě pak pod zemí našly další zprávu s úkolem.
Cesta je zavedla do kovárny, kde s pomocí pana kováře vyrazily své první stříbrné groše, vykovaly hřebík a našly klíč s další zprávou a tajuplný prázdný pergamen. V Kellyho domě na náměstí pak našly v truhlici, již sám Kellyho duch stráží, poklad s pěti dukáty. Pod radnicí ve sklepení pak pergamen mořily tajuplnou tekutinou, aby objevily skrytý předpis, jak dukáty, dosud měděné, ve zlato proměnit.
To už byl úkol velice složitý a raději jsme ho jeli splnit k nám domů. Děti mořily kovové dukáty v lázních, omývaly je, znovu mořily a nad plamenem žíhaly, aby po dobré hodince získaly pět zlatých mincí. Čímž dokonaly dílo a staly se zkušenými tovaryši v přeměně kovů ve zlato.
Kelly mohl mít radost, jaké má zdatné pokračovatele.
Fotografie pro zvědavce končí pohledem na pergamen. Poté už jsem neměl čas fotografovat a musel jsem se věnovat asistenci při přeměně kovů.
I tak zkušení tovaryši občas potřebují pomocníka.